Poziom PL-72

ocena: 0+x

TRUDNOŚĆ PRZETRWANIA:

Klasa 4

 • {$one}
 • {$two}
 • {$three}

Poziom PL-72 to siedemdziesiąty drugi poziom polskich Backrooms. Data odkrycia tego poziomu jest niemożliwa do ustalenia, ze względu na liczne wzmianki i przekazy ustne o nim pochodzące już z lat 80. XIX wieku. Z czasem jednak odkryto różne malowidła, thanki, rzeźby i figurki na różnych poziomach przedstawiające góry Poziomu PL-72, byty czy też legendarne krainy. Rękodzieła te najprawdopodobniej mają 4000 lat, co pozwala sądzić, że Poziom PL-72 był jednym z pierwszych poziomów, jeśli nie pierwszym, na którym zamieszkali ludzie.


Opis:

Kangchenjunga.JPG

Góra Hanowskiego. Widok z Obozu Głównego BPM.

Sunrise%2C_Manaslu.jpg

Dwuszczyt (8856 m n.p.m), pierwsza zdobyta góra na poziomie.

Poziom PL-72 to rozległy i prawdopodobnie nieskończony łańcuch górski przypominający Himalaje. Ze względu na brak jakiegokolwiek większego zbiornika wodnego, trudno jest o oszacowanie wysokości szczytów, jednak przyjęło się, że ,,punktem 0 metrów" jest zgliczowane1 ,,ujście rzeki" Urtygana. Szacuje się, że średnia wysokość gór nie przekracza 7500 m n.p.m., a najwyższa, Góra Hanowskiego, mierzy 9361 m n.p.m.

Na poziomie panuje identyczny z Frontrooms cykl dobowy. Średnia temperatura wynosi 11°C. Najwyższa odnotowana temperatura z kolei wyniosła 23°C, a najniższa -80°C.

Góry w większości zbudowane są z granitów, gnejsów i skał osadowych. Wg wielu badań, ich wiek wynosi ponad 5 mld lat. Częstym zjawiskiem na poziomie są erozje, obrywy i osuwiska, ponadto ustalono, iż góry ciągle ,,rosną". Przyczyna tego zjawiska nie jest znana.

Poziom PL-72 jest popularny wśród miłośników gór, jak i wspinaczki. Wędrowcy donoszą, jak sami zeznają, o ,,dziwnej aurze mistycyzmu i majestatu". Biuro Podróży Międzywymiarowej organizuje liczne wyprawy i ekspedycje, a każda z nich nanosi na mapę poziomu nowe szczyty, przełęcze i masywy. Co ciekawe, od 2010 roku, BPM donosi o występowaniu kapliczek, klasztorów i świątyń na różnych wysokościach, a w niektórych częściach poziomu, można spotkać lasy iglaste, wyżyny, mniejsze rzeki i jeziora. W tych odkrytych budowlach odkryto liczne szczątki ludzkie, mające wiek około 4000 lat. Wiele z nich było zachowane w dobrym stanie.

Na Poziomie PL-72 żyje wiele bytów, jednak ze względu na jego ogromny, prawdopodobnie nieskończony rozmiar, nie są często spotykane. Do istot, występujących tutaj należą Martwrony, Znikadła, Stracieki i Maskozwierze. Oprócz nich, w wysokich partiach gór, wg licznych spisanych legend i malowideł można spotkać istotę nazwaną ,,Bagoff". Bagoff wyglądem przypomina wychudzonego człowieka o wzroście 3 metrów i porośniętym futrem. Porusza się zarówno na dwóch, jak i czterech kończynach. Bardzo dobrze się wspina. Podczas niej, wykonuje ruchy podobne do pająków. Istota jest agresywna, prawdopodobnie potrafi komunikować się telepatycznie z ludźmi, jednocześnie wywołując halucynacje.

Bazy, placówki i społeczności:

Aeternski Obóz Pracy i Więzienie ,,Terbesh"

1280px-NP_1.jpg

Jedyne znane zdjęcie Terbesh (szacunkowo góra ma 9000 m n.p.m.).

Terbesh to kompleks więzienno-obozowy znajdujący się w górze o tej samej nazwie. Dzieli się on na dwie części:

 • Więzienie

Więzienie jest całkowicie wykute w skale. Znajduje się na wysokości około 8231 m n.p.m. Nie ma tam ogrzewania, elektryczności czy źródła wody. Cele nie mają określonego rozmiaru ani też wyposażenia (o ile takowe posiadają), ponadto często znajdują przy dużych otworach. Codziennie zdarza się, że przez sen ktoś wypada z ,,okna" celi. Normą są samobójstwa czy samookaleczania. Co ciekawe, prawie w ogóle nie ma tam strażników.

 • Obóz pracy

Obóz znajduje się 500-700 metrów poniżej więzienia. Ludzie zmuszani są do ciężkich prac w kopalniach i hutach. Pomimo lepszych warunków niż w więzieniu, śmierć tutaj jest na porządku dziennym. Obóz jest dobrze ufortyfikowany, a strażnicy śledzą każdy ruch ,,pracowników". Więźniowie są poddawani torturom i represją za najmniejsze przewinienia. Stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa. Więźniowie obozu pracują w godzinach 5-20 z przerwami na śniadanie, obiad i kolację. Każdy posiłek składa się z fatalnej jakości, jak określają to osadzeni, ,,zupy wodnej z ziemniakami i prawdopodobnie koperkiem". Ze względu na niewyobrażalnie ciężkie warunki, większość osób nie dożywa końców swoich wyroków. W chwili pisania tego artykułu, jest ich około pięciu (dostali najniższe możliwe wyroki, rok).

Kościół nr 3 Kościelnego Henryka

Kościół znajduje się w głębokich i opuszczonych częściach Więzienia Terbesh. Wg ograniczonych obserwacji, w najniższych partiach kompleksu dochodzi do rytuałów przy swoim rodzaju ,,portalu". Z tego portalu wychodzą byty zwane Demonami, które są całkowicie posłuszne KK. Demony wyglądem przypominają skrajnie wychudzonych ludzi z szaro-błękitną skórą. Na twarzy noszą złote maski. Uzbrojeni są w duże, kamienne maczety. Demony służą jako swego rodzaju ,,armia" KK. Między sobą posługują się nieznanym językiem.

Obóz Główny Biura Podróży Międzywymiarowej

Obóz znajduje się 3 km od Góry Hanowskiego. Stamtąd organizowane są wyprawy w różne części poziomu. Obecnie, Poziom PL-72 jest najpopularniejszym miejscem, wśród turystów i miłośników gór. Przez te czynniki, Aeterna rozważa budowę nowego miasta tutaj, w stylu alpejskim.

Wejścia i wyjścia:

Wejścia

 • Noclip na Poziomie PL-2 może przenieść cię tutaj;
 • Istnieje kilka niepotwierdzonych przejść na Poziomie PL-37 na ten poziom;
 • Po wspięciu się na najwyższe części mostów na Poziomie PL-11 możesz obudzić się tutaj;
 • Drzwi z numerem 9361 na Poziomie PL-47 prowadzą tutaj.

Wyjścia

 • Wejście do ujścia Urtygany spowoduje noclip na losowy poziom;
 • Czasami można spotkać fioletowe głazy. Ich dotknięcie poskutkuje twoją teleportacją na Poziom PL-2;
 • Wg obserwacji, istnieje wiele niepotwierdzonych wyjść z poziomu ukrywanych przez Aeternę. Trwa próba ich ustalenia, jednak podejrzewa się, że mogą to być małe jaskinie u podnóży gór.

Materiały dodatkowe:


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License